نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضائیه ٧/٩٢/١٨٤٨-٩٢/٩/٢٣


سؤال: با توجه به ماده ۴۳ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱، در صورتی که شوهر فوت نماید و حضانت طفل به مادر واگذار شود، چنانچه مادر مجدداً ازدواج نماید، در این صورت آیا می‌شود مـطابق ماده ۱۱۷۰ قانون مدنی حق حضانت مادر را سلب و به ولی قهری (پدربزرگ) طفل واگذار نمود یا خیر؟

در صورتی که مصلحت طفل قابل تشخیص نباشد و یا تشخیص مصلحت مشکل باشد، در این مورد حق حضانت با مادر است یا ولی قهری؟

 

طبق ماده ۴۳ قانون حمایت خانواده ۱۳۹۱، حضانت فرزندانی که پدر آن‌ها فوت شده باشد، با مادر است. چنانچه مادر ازدواج نماید و دادگاه خانواده اعطای حضانت به مادر را خلاف مصلحت فرزند بداند، به تقاضای ولی قهری یا دادستان حضانت را به ولی قهری طفل واگذار خواهد کرد و چنانچه مصلحت قابل تشخیص نباشد، حق حضانت مادر استصحاب  می شود.

کد : 151
تاریخ انتشار : چهارشنبه 5 آبان 1395
print
نظرات : 0
بازدید : 276

سؤال: با توجه به ماده ۴۳ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱، در صورتی که شوهر فوت نماید و حضانت طفل به مادر واگذار شود، چنانچه مادر مجدداً ازدواج نماید، در این صورت آیا می‌شود مـطابق ماده ۱۱۷۰ قانون مدنی حق حضانت مادر را سلب و به ولی قهری (پدربزرگ) طفل واگذار نمود یا خیر؟

در صورتی که مصلحت طفل قابل تشخیص نباشد و یا تشخیص مصلحت مشکل باشد، در این مورد حق حضانت با مادر است یا ولی قهری؟

 

طبق ماده ۴۳ قانون حمایت خانواده ۱۳۹۱، حضانت فرزندانی که پدر آن‌ها فوت شده باشد، با مادر است. چنانچه مادر ازدواج نماید و دادگاه خانواده اعطای حضانت به مادر را خلاف مصلحت فرزند بداند، به تقاضای ولی قهری یا دادستان حضانت را به ولی قهری طفل واگذار خواهد کرد و چنانچه مصلحت قابل تشخیص نباشد، حق حضانت مادر استصحاب  می شود.

برجسب ها :

مدیرکل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی
مدیرکل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی

مدیرکل مقررات، مجوزهای بانکی و مبارزه با پولشویی بانک مرکزی: حساب های بانکی راکد بسته می‌شود این دستورالعمل از اول آذر اجرایی می‌شود

ادامه مطلب

احکام دائمی برنامه‌های توسعه
احکام دائمی برنامه‌های توسعه

طبق بندح ماده۳۷قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه، مصوب فروردین سال‌جاری مجلس، ۸ ربیع‌الاول مصادف با ۶ آذر، روز شهادت امام حسن‌عسکری و آغاز امامت حض...

ادامه مطلب

خبر جدید
خبر جدید

خبر جدید  از این پس  علاوه بر امکان طرح سوالات حقوقی تان در گروه بپرس و بدان ، شماره تماس 9099075248  جهت ایجاد امکان تماس مستقیم  کلیه اعضا گر...

ادامه مطلب

باشگاه ها به عنوان یک نهاد فرهنگی از مالیات معاف هستند
باشگاه ها به عنوان یک نهاد فرهنگی از مالیات معاف هستند

باشگاه ها به عنوان یک نهاد فرهنگی از مالیات معاف هستند به شرطی که اظهارنامه مالیاتی خود را تکمیل کنند . 

ادامه مطلب