بیان مسائل و سوالات حقوقی

لطفا سوالات و مطالب خود را با ما در میان بگذارید تا بتوانیم بهتر به شما عزیزان خدمت نماییم. کارشناسان خقوقی ما در کوتاه ترین زمان ممکن به شما عزیزان مشاوره خواهند داد.



 
یک موافق
اولین مخالف باشید.
تصویر امنیتی
کد فوق را در فیلد زیر را وارد نمایید
نمایش 220 نظر
مرتب سازی براساس

ایمان
ایمان
ارسال شده در در 1391/10/25 08:27:02 ق.ظ

می خواستم سوال کنم اگر چکی به عنوان ضمانت داده شود ولی تاریخ نداشته باشد آیا گیرنده چک می تواند بر علیه فردی که چک را صادر کرده است اقدام کیفری انجام دهد ؟

heyrani
heyrani
ارسال شده در در 1391/11/08 06:15:40 ق.ظ در پاسخ به ایمان

بازدید کننده محترم با سپاس از بازدید شما از سایت موسسه در خصوص سووال مطرح شده به استحضار می رسد
با توجه به صلاحیه قانون چک مورخ1382و ماده 13این قانون در موارد ذیل نمی توان نسبت به چک طرح دعوی کیفری تحت عنوان صدور چک بلامحل طرح نمود :

الف- در صورتی که ثابت شود چک سفید امضا داده شده باشد.
ب- هرگاه در متن چک وصول وجه آن منوط به تحقق شرطی شده باشد.
ج- چنانچه در متن چک قید شده باشد که چک بابت تضمین انجام معامله و یا تعهدی است.
د- هرگاه بدون قید در متن چک ثابت شود که وصول وجه آن منوط به تحقق شرطی بوده یا چک بابت تضمین انجام معامله یا تعهدی است.
ه‍- در صورتی که ثابت شود چک بدون تاریخ صادر شده و یا تاریخ واقعی صدور چک مقدم بر تاریخ مندرج در متن چک باشد.

لازم به ذکر است در خصوص طرح دعوی کیفری بر علیه صادر کننده و ضامن و ظهر نویس توجه به مواعد قانونی ضروری است .
در صورت انتقال چک پس از صدور گواهی عدم پرداخت ، نسبت به چک مزبور طرح دعوی کیفری، ممکن نخواهد بود .مگر آنکه انتقال قهری باشد

حمید نیا
حمید نیا
ارسال شده در در 1391/12/07 05:09:16 ق.ظ

میزان مسئولیت امضاء کنندگان ( شخص حقیقی ) چک متعلق به اشخاص حقوقی را توضیح دهید ؟

SuperUser Account
SuperUser Account
ارسال شده در در 1391/12/07 05:10:32 ق.ظ در پاسخ به حمید نیا

جناب آقای حمید نیا
با سلام
در پاسخ به سووال مطرح شده حضرتعالی در خصوص مسولیت امضاء کنندگان چک متعلق به شخص حقوقی به استحضار می رسد
امضاء کنندگان چکی که صاحب حساب آن شخص حقوقی است همیشه شخص و یا اشخاص حقیقی هستند که با شخص حقوقی ( شرکت مزیور ) در خصوص وجه چک مسولیت تضامنی دارند ماده 19 قانون چک در این خصوص صراحت داشته و بیان می دارد " در صورتی که چک به وکالت یا نمایندگی از طرف صاحب حساب اعم از شخص حقیقی یا حقوقی صادر شده باشد، صادرکننده چک و صاحب امضا متضامنا مسول پرداخت وجه چک بوده و اجراییه و حکم ضرر و زیان بر اساس تضامن علیه هر دو نفر صادر می‌شود. به علاوه امضاکننده چک طبق مقررات این قانون مسولیت کیفری خواهد داشت مگر اینکه ثابت نماید که عدم پرداخت مستند به عمل صاحب حساب یا وکیل یا نماینده بعدی او است،‌ که در این‌صورت کسی که موجب عدم پرداخت شده از نظر کیفری مسوول خواهد بود." نتیجتا وقتی که شخص حقیقی بنا به ماد فوق محکوم به پرداخت وجه چک شود برای تامین محکوم به اموال شخصی ایشان نیز مستثنی نخواهد بود .
این موسسه اماده پاسخ گوئی و ارائه خدمات به جنابعالی و مجموعه متعلقه می باشد.
با سپاس از حسننظر و توجه شما
موسسه حقوقی دیده بان افق عدالت

hamed
hamed
ارسال شده در در 1391/12/07 08:38:24 ق.ظ

با سلام
در شرایط عمومی پیمان و اکثر قرارداد های پیمانکاری قید می شود ( پیمانکار حق واگذاری کار را به دیگری ندارد )
حال اگر شخصی این پیمان را واگذار نماید و کار به اختلاف کشیده شود تکلیف چیست
ایا می توان به قرارداد دست دوم منعقد شده استناد نمود یا خیر قرارداد فوق فاقد وجاهت قانونی می باشد .
با تشکر

admin
admin
ارسال شده در در 1391/12/08 09:58:46 ق.ظ در پاسخ به hamed

بازدید کننده محترم در خصوص سووال مطرح شده مبنی بر وجاهت قانونی قراردادهای دست دومی که بدون اخذ مجوز از کارفرمای اصلی توسط پیمانکار دست اول با پیمانکار دست دوم منعقد می گردد به استحضار می رساند در صورتیکه قرارداد منعقد شده فی مابین پیمانکار دست اول و پیمانکار دست دوم در خصوص واگذاری کل موضوع قرارداد باشد و این امر در قرارداد اصلی مجاز شناخته نشده باشد و یا اینکه در زمان واگذاری موضوع قرارداد به پیمانکار دست دوم، تائدیه کارفرمای اصلی در این خصوص اخذ نگردد، می تواند برای کارفرمای اصلی به استناد تخلف پیمانکار، ایجاد حق فسخ نماید .اما در خصوص قرارداد منعقد شده فی مابین پیمانکار دست اول و پیمانکار دست دوم ؛ با توجه به اطلاع و یا عدم اطلاع پیمانکار دست دوم از عدم وجود مجوز قانونی جهت واگذاری موضوع قرارداد اصلی و یا حدود و نوع کار صورت گرفته توسط پیمانکار دست دوم ، تئوری های مختلفی مطرح و اعلام نظر قطعی متفاوت می باشد.در صورت تمایل جهت حصول امکان ارائه توضیحات شفاف تر با شماره تماس های موسسه تماس حاصل فرمائید .

hamed saraei
hamed saraei
ارسال شده در در 1392/02/14 08:43:29 ق.ظ

با سلام
اینجانب مالک یک دستگاه کامیونت آمیکو 6 تن می باشم سند خودرو فوق مفقود شده است باید در روزنامه اکهی نمایم متن اگهی که باید چاپ شود
می خواستم تا بعدا راهنمایی و رانندگی ایرادی نگیرد .

با تشکر

سرائی

admin
admin
ارسال شده در در 1392/02/16 10:51:47 ق.ظ در پاسخ به hamed saraei

جناب آقای سرائی
با سپاس از بازدید شما از سایت این موسسه در خصوص درخواست حضرتعالی مبنی بر اعلام متن آگهی مفقودی سند خودرو به پیوست متن پیشنهادی تقدیم می گردد . لازم به ذکر است متن پیشنهادی روزنامه های کثیر الا نتشار نیز مناسب می باشد .
سند شماره ............. متعلق به خودروی ............... به شماره شهربانی ........ از تاریخ ............... مفقود گردیده و فاقد اعتبار قانونی می باشد

کاهه
کاهه
ارسال شده در در 1392/03/01 06:33:00 ق.ظ

با عرض سلام

می خواستم بدانم که به چه کسی معاون در قتل گفته می شود ؟

با تشکر

admin
admin
ارسال شده در در 1392/03/04 03:41:07 ب.ظ در پاسخ به کاهه

بازدید کننده محترم با عرض سپاس از بازدید حضرتعالی از سایت این موسسه در خصوص معاونت در جرم مطابق با مواد قانون مجازات اسلامی ، معاون در جرم کسی است که :
1- هركس با علم و عمد ديگري را با تحريك، ترغيب،تهديد، تطميع يا سوء استفاده از قدرت و يا با دسيسه يا فريب يا نيرنگ ومانند آن به ارتكاب جرم برانگيزد.
2- هركس با علم و عمد وسايل ارتكاب جرم را تهيه كند يا طريق ارتكاب آن را با علم از قصد مرتكب به او ارائه دهد.
3- هركس با علم و عمد با كمك به ديگري يا همكاري با او وقوع جرم را تسهيل كند
- تبصره : برای تحقق معاونت در جرم وحدت قصد و تقدم يا تقارن زماني عمل معاون و مباشر جرم شرط است.

پریسا
پریسا
ارسال شده در در 1392/03/22 04:54:42 ق.ظ

باعرض سلام

آیامی توان شروطی گذاشت که مال فروخته شده قابل عودت باشد حتی اگر تحویل ثالث هم شده باشد؟

admin
admin
ارسال شده در در 1392/03/22 05:36:50 ق.ظ در پاسخ به پریسا

بازدید کننده محترم با عرض سپاس از بازدید حضرتعالی از سایت این موسسه
سئوال مذکوربیشتر به این امرنظردارد که شما به دنبال جلوگیری از بروز ضرر هستید ومیخواهید حق خویش را حفظ نمائید در این شرایط شما می توانید با ذکر شرط "سلب حق فروش " خریدار تا زمان اجرای تهدات کامل مالی ، و به دنبال بهره مندی آن درج "حق فسخ" برای فروشنده ، جلوی هرسواستفاده را بگیرید.البته شرایط درج این شروط باید طبق نظر متخصصین این امر صورت پذیرد

صفحه 1 از 19ابتدا   قبلی   [1]  2  3  4  5  6  7  8  9  10  بعدی   انتها